Головна | Реєстрація | Вхід | RSSПонеділок, 30.12.2024, 18:08

Черкаська загальноосвітня школа I-III ступенів №24

Меню сайту
Пошук по сайту
Вхід
On-Line
Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0
Головна » 2016 » Жовтень » 28 » 28 жовтня — День вигнання нацистських окупантів із України
22:34
28 жовтня — День вигнання нацистських окупантів із України

Битва за вигнання з території України нацистських окупантів, що тривала 680 діб і складалася з низки великих операцій, у яких брали участь до половини живої сили і бойової техніки всіх діючих радянських Збройних Сил, стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над нацистською Німеччиною та її союзниками.

У кінці грудня 1942 р. розпочалося вигнання нацистських окупантів з території України, проте тільки після 50-денної Курської битви влітку 1943 р. почалося безповоротне вигнання нацистів з території України.

Вже наприкінці вересня 1943 р. Червона армія контролювала 700 км лівого берега Дніпра. Почалося форсування Дніпра радянськими військами. Увесь жовтень командування Червоної армії підтягувало резерви і накопичувало війська на правому березі Дніпра, щоб взяти штурмом побудований німцями «Східний вал». Щоб підкреслити важливість цих дій і запалити війська на бойові подвиги, Ставка Верховного Головнокомандування перейменувала Воронезький, Степовий, Південно-Західний і Південний фронти відповідно в 1-й, 2-й, 3-й, 4-й Український фронти. Це робилося заради агітації і пропаганди.
Трагедія ж цих визвольних днів в Україні полягає в тому, що за час боїв із нацистами так звані польові військкомати мобілізували цілими селами і без всякої підготовки та без зброї кидали на багнети німців українську молодь. Стратегічної потреби в цьому не було. Просто було всьому народові продемонстровано безжальне ставлення сталінської системи до свого народу.

1944 рік став роком вигнання з українських земель нацистських окупантів — 8 жовтня 1944 р. від ворога було звільнено останній населений пункт УРСР у її довоєнних межах — село Лавочне Дрогобицької області. Офіційним днем визволення України вважалося 14 жовтня 1944 р., коли відбулося урочисте засідання в Києві. А Закарпатську Україну радянські війська очистили від ворога силами 4-го Українського фронту 28 жовтня 1944 р..

Після 28 жовтня 1944 року Україна не стала вільною державою, тож термін «визволення» українські історики вважають історично некоректним. Зокрема, Інститут національної пам’яті пропонує використовувати термін «вигнання нацистських окупантів із України» замість сполучення «визволення України від фашистських загарбників».

Етапи вигнання нацистів з території України в 1944 році

Січень-лютий 1944 року

Житомирсько-Бердичівська операція. Війська 1-го Українського фронту завдали поразки групі армій «Південь» і створили можливість оточення ворожих військ на Корсунь-Шевченківському виступі.

Корсунь-Шевченківська операція. Війська 1-го і 2-го Українських фронтів перейшли в наступ на Корсунь-Шевченківському виступі й 28 січня з’єдналися в районі м. Звенигородки; 8 лютого німецькому командуванню було пред’явлено ультиматум, але ворог продовжував чинити опір; 10 лютого розпочалась операція з ліквідації Корсунь-Шевченківського угруповання німецьких військ; 17-18 лютого 1944 р. нацисти здійснили останню спробу вирватися з оточення, однак це вдалося лише їх невеликій частині; було створено умови для подальшого визволення Правобережжя, ворог утратив убитими 55 тис. солдатів і офіцерів, понад 18 тис. потрапили в полон, радянські війська захопили велику кількість бойової техніки і озброєння.

Наступ на Рівненсько-Луцькому напрямку. Одночасно з Корсунь-Шевченківською операцією війська 1-го Українського фронту в складних умовах заболоченої місцевості та бездоріжжя розгорнули наступальні дії на рівненсько-луцькому напрямку; було звільнено Луцьк, Рівне, Проскурів, Тернопіль, Вінницю.

Нікопольсько-Криворізька операція. 30-31 січня 1944 р. війська 3-го та 4-го Українських фронтів розгорнули наступ на нікопольсько-криворізькому напрямку; війська раптовими ударами прорвали оборону німців і, переслідуючи відступаючі частини вермахту, визволили Нікополь (8 лютого) та Кривий Ріг (22 лютого).

Березень – травень 1944 року

Проскурівсько-Чернівецька операція. У результаті наступу військ 1-го Українського фронту (4 березня-17 квітня) вороже угруповання було розколоте на дві частини; радянські війська вийшли в передгір’я Карпат.

Умансько-Ботошанська операція. 5 березня-17 квітня війська 2-го Українського фронту розгромили 8-му німецьку армію; 26 березня вийшли до державного кордону СРСР і перенесли бойові дії на територію Румунії - країни-союзниці нацистської Німеччини

Одеська операція Війська 3-го Українського фронту за підтримки сил Чорноморського флоту 28 березня визволили Миколаїв, 10 квітня — Одесу.

Визволення Криму. Війська 4-го Українського фронту, Приморська армія та моряки Чорноморського флоту розбили Кримське військове угруповання німців і визволили Кримський півострів (8 квітня-12 травня); 17-та німецька армія втратила понад 100 тис. осіб убитими та полоненими, майже всю бойову техніку; Чорноморський флот повернув свою основну базу в Севастополі й одержав можливість активізувати бойові дії проти Румунії

Липень – жовтень 1944 року

Бої на Рава-Руському і Львівському напрямках. У результаті потужного наступу були оточені значні сили ворога під Бродами (Львівська область) - вісім дивізій кількістю до 60 тис. осіб; у боях було знищено понад 38 тис. гітлерівців, понад 17 тис. взято в полон

Львівсько-Сандомирська операція. Під час успішного наступу (13 липня-29 серпня) була знищена група гітлерівських армій «Північна Україна».

Яссько-Кишинівська операція. Війська 2-го та 3-го Українських фронтів (20-29 серпня) розбили групу гітлерівських армій «Південна Україна».

Карпатсько-Ужгородська операція. У жовтні 1944 р. завершилося визволення всієї території України. 27 жовтня був звільнений від окупантів Ужгород, а 28 жовтня - решта населених пунктів Закарпатської України.  
Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

 

Джерело : сайт ЧНУ ім. Б.Хмельницького

 

 

Переглядів: 621 | Додав: Педагог_організатор | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Корисні посилання
Сайт міністерства освіти
Центр оцінювання якості
Інститут післядипломної освіти педагогічних працівників
Департамент освіти
Черкаський методичний кабінет
Черкаськa спеціалізованa школа І-ІІІ ступенів № 17
Черкаськa загальноосвітня школи І-ІІІ ступенів №34
Черкаськa спеціалізованa школа І-ІІІ ступенів №28
Черкаськa загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №11
Черкаськa спеціалізованa школа І-ІІІ ступенів №3
Черкаський Гуманітарно-Правовий ліцей
Черкаська Гімназія №9
Календар
«  Жовтень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Create by Hitch © 2024